Homoseksualizm.  

Geje, lesbijki, homoseksualizm, homofobia etc.

jamniczek-pl
 

“Bo mnie, proszę Państwa, gówno obchodzi kto z kim sypia, tylko jakim jest człowiekiem.”


“Jak Państwo czasami mówią „pedał” czy „lesba”, to jestem bardzo ciekawa czy Państwo znają w ogóle jakiegoś geja albo lesbijkę. Pewnie nie. Czasami nawet nie wiemy, że mieszkają obok nas. Dlatego ja Państwu o tym mówię, bo czasami opowiadamy takie pierdoły, a nie mamy zielonego pojęcia o czym mówimy.”queer.pl/(…)dorota-wellman-sojusznicy-lgbt-ramie-w-…
Pokaż wszystkie (2) ›
 

jamniczek-pl
 
Spodziewałam się więcej po tym filmie. O wiele więcej.

Tyle napiszę w temacie, ponieważ albo się rozpiszę na pięciu stronach A4 po obu (przesadzam, ale specjalnie), albo zamknę to w jednym zdaniu.
Plynace.jpg
Pokaż wszystkie (1) ›
 

jamniczek-pl
 
 • awatar roisin: dobre :D
 • awatar denaturat: piękne
 • awatar jamnick: Dziewczyny: tak sobie pomyślałam, żeby to przetłumaczyć na polski - co trudne nie jest ;) - i kiedy po raz kolejny raz ktoś mi powie coś w ten deseń dam mu kartkę, niech sobie przeczyta bo mi się nie chce strzępić języka. :>
Pokaż wszystkie (3) ›
 

jamniczek-pl
 
Zdjęcie zrobiłam tylko fragmentowi, polecam, oczywiście, cały artykuł - Angora, nr 4,  26 stycznia 2014 r.
homozwierz.jpg
 

jamniczek-pl
 
Ostatnio sporo było na moim blogu o homoseksualizmie a zapomniałam dodać tych wpisów do wikistrony (po prawej - Homoseksualizm.).

Nieco nadrobiłam zaległości.
FrankOcean.jpg

niemaroznicy.jpg
 • awatar AngelsDream: @Pandorcia: Bo 'się marnują'?
 • awatar jamnick: @Pandorcia: zaś mi przykro, gdy czytam lub słyszę kwestie takie, jak ta. PS Pojadę ostro: dla niektórych chyba lepiej, że para się nie kocha ale "produkuje" dzieci, wtedy jest "wartościowa" (nawiązując do pytania AngelsDream), niż gdy dzieci sama nie jest w stanie spłodzić, ale darzy się ogromną miłością.
 • awatar jamnick: @Pandorcia: tak, to dziwne, bo na świecie nie ma Ciebie i dwóch gejów, jesteś Ty i masa ludzi heteroseksualnych, homoseksualnych, biseksualnych. No dobrze, będziesz chciała go poderwać a on nie jest gejem. Nie przyszło Ci do głowy, że: a) możesz mu się nie spodobać, b) może go uwieść inna dziewczyna?
Pokaż wszystkie (8) ›
 

jamniczek-pl
 
Na HBO 2 leci dokument, w którym aktor, reżyser, pisarka, kobieta szeryf, sportowiec i inni opowiadają o sobie i o swoim życiu.

I właśnie reżyser wypowiedział te słowa. A z tego, co wiem, żyje w Ameryce......

W takim układzie co tu mówić o Polsce.

Wpisałam słowa do Internetu. Spójrzcie co znalazłam:

"Jedyny wyoutowany czarny reżyser w Hollywood
CzarnoskoryRezyserGej.png

Przez długie lata uciekałem od mojej gejowskiej tożsamości. Mój ojciec bił mnie za to, że jestem gejem. Gdy umarł, byłem szczęśliwy. Lał mnie tak, że nie wiem, czy bym to przeżył, gdyby nie umarł. Moja mama również mnie nie akceptowała, wstydziła się mnie. W naszej afroamerykańskiej społeczności po prostu nie miałeś prawa być gejem. (...)"

ruchlgbt.pl/temat/pierwszy-rezyser-gej

To nie ten reżyser, który wypowiadał się w programie, ale chciałam Wam pokazać ów cytat.

PS Dziękuję Mamo.
 • awatar jamnick: @Pandorcia: między innymi o tym była mowa w programie. Trwał godzinę, Mama nagrała. Któregoś dnia postaramy się - tzn. Mama - nakręcić części na tel. komórkowy (ma dobry aparat) a ja wrzucę na YT. Chodzi o prawa. Była mowa o tym, że my, homoseksualiści, jesteśmy traktowani jak gorsza część społeczeństwa. I, o czym nie wiedziałam, walka o nasze prawa i używanie tęczy wcale nie zaczęło się od homoseksualistów a od drag queen! To dzięki nim można teraz, m.in., w części państw zawierać związki małżeńskie pomiędzy partnerami tej samej płci. Po co związek małżeński, czy nie wystarczy sama miłość? Napiszę w kolejnym komentarzu historię pewnej kobiety i jej życiowej partnerki.
 • awatar jamnick: Nie mogły zawrzeć ślubu w Ameryce. Wyjechały na wakacje (o ile dobrze pamiętam na wakacje) do Afryki. I okazało się, że... że tam mogą. Kobieta, gdy się o tym dowiedziała, powiedziała: "Are you kidding me?" ("Żartujesz sobie?") Nie, to nie był żart. Dlaczego chciały wziąć ślub? 1. Leżała w szpitalu i jej kobieta chciała ją odwiedzić. Ale mówi tak: "Nie mogę przyjść z wizytą bo nie jestem spokrewniona, może powiem, że jestem twoją siostrą?" a nasza bohaterka: "Powiedz, że jesteś moją żoną." “Mogą mnie nie wpuścić...” I tak jest. Jeżeli twoja połówka tej samej płci jest z tobą, ale nie ma papieru to jej nie wpuszczą, nie zobaczysz ukochanej/ukochanego. 2. Po jej śmierci mogłaby zostawić spadek swojej kobiecie. Z tym, że połowę zabiera państwo. Jeżeli zaś byłaby z nią w związku "na papierze" - 100% kwoty ukochanej pozostawia. I inne wcale nie drobiazgi, nie drobiazgi. Ślub zawarły w Afryce.
 • awatar jamnick: Neil Patrick Harris (znany głównie z serialu "Jak poznałem waszą matkę") zagrał w nim 100%-wego heteroseksualistę. W 2006 roku ujawnił swą seksualność a od 2003 r. żyje z aktorem Davidem Burtką. Mają dzieci, które urodziła matka zastępcza. Neil mówi, że "temat homoseksualizmu nie jest już zamiatany pod dywan". Tam, gdzie żyją nie jest (chociaż zawsze...), u nas nadal nie przyznasz się jako, np., nauczyciel/ka, że jesteś homo. Tak zrobiła jedna z osób (kobiet) występujących w programie. Powiedziała swojej klasie o swej orientacji. Oczywiście, że nie w Polsce, cały czas piszę o ludziach żyjących w innych krajach. A jeżeli chodzi o syna powiedział mniej więcej tak: "Nie uważam, aby potrzebował wzorców i mężczyzny i kobiety. Dwóch facetów może wychować dzieci. Nie namawiamy go do zabawy lalkami, ale jeżeli chce to nie zabraniamy mu."
Pokaż wszystkie (3) ›
 

jamniczek-pl
 
 • awatar Louve: Wiesz, myslalam, ze ludzie kieruja sie w zyciu swoim rozumem, doswiadczeniem, ale kilka dni temu zalamali mnie ludzie, ktorych znam od wielu lat, odbylismy pewna rozmowa dotyczaca homoseksualizmu... oni sa zdania, ze homoseksualizm jest choroba...
 • awatar jamnick: @Louve: ... (Bez komentarza).
 • awatar Louve: To jest niemadre, ale jakby malo tego, oni uwazaja, ze mozna "to" leczyc... gdy zapytalam, czy znaja jakiegos wyleczonego chorego, powiedzieli, ze oczywiscie... [a konkretnie?] a taki jeden znajomy homoseksualista "nawrocil sie" i ozenil... no, naprawde... [ja, ale wiesz, ze wielu z nich ma zony?] on... co ty... I jeszcze co, twierdza, nie wiem na jakiej podstawie, ze kiedys "ich" tyle nie bylo i ze to dzisiejszy "swiat" [ich] produkuje, ze taka moda teraz i kiedys tego absolutnie nie bylo, juz nie wspomne, ze to grzech i "oni" bez Boga wyleczeni nie beda, taka kwestia... Zadziwili mnie. Az mnie zatkalo, oczywiscie powiedzialam, co w temacie mysle: ludzie inni byli od zawsze, od poczatku swiata, ale nie zawsze mogli sie ujawnic, ot i filozofia...
Pokaż wszystkie (51) ›
 

jamniczek-pl
 
 • awatar Giovannna: no proszę dzieciaki mądrzejsze od doroslych :)
 • awatar jamnick: @Giovannna: jeszcze nie zdążyły przesiąknąć.
 • awatar Uśmiech traktorzysty3: Urocza jest ta dziewczynka z ostatniego gifa. Kazde z nich bardzo bystre i empatyczne.
Pokaż wszystkie (7) ›
 

jamniczek-pl
 
Czy ludzie ogólnie kojarzeni przez społeczeństwo, np. aktorzy, muzycy, politycy etc. - powinni otwarcie mówić/pisać: "Jestem gejem/lesbijką" czy zatrzymywać to dla siebie?

Uczucia, seksualność to sfery intymne każdego człowieka. To jedna strona medalu.

Druga jest taka, że od lat spotykam ludzi, którzy twierdzą, że wśród ich znajomych jest jeden gej (często z warknięciem, bywa, że na szczęście nie) albo lesbijka (większość mężczyzn bez warknięcia. Wiadomo o co chodzi.). Wiele osób jest przekonanych, że nie znają żadnego homoseksualisty.

Myślałam nad tym sporo. I na pytanie zadane w tytule odpowiem: powinni.

Dlaczego?

Pomimo, że jak wspomniałam, to sfera intymna tak z drugiej strony bardzo wiele osób żyje w przekonaniu, że homoseksualiści to bardzo mały procent ludzkości. I że na co dzień nie mają z nimi styczności.

Koledzy, koleżanki, lekarze, nauczyciele, pisarze, przesiadujący nad wodnym oczkiem człowiek z pewnością nie są homoseksualistami. Bo to jakaś skrajność, choroba i w ogóle obleśność.

A tak się składa, że codziennie - o ile wychodzimy z domu - spotykamy, w zależności od tego, gdzie jesteśmy, jak wiele czasu spędzamy w pracy, w szkole a ile w tramwajach, sklepach etc. - sporo homoseksualistów.

Polacy nie mają świadomości, że człowiek, z którym codziennie się witają, darzą szacunkiem, zaufaniem może być homoseksualistą.

A gdyby człowiek czekający na operację dowiedział się, że chirurg jest homoseksualistą?
Czy zadrżałby i powiedział: "Nie, nie ON. Niech ktoś inny mnie operuje!"?

Ludzie nie mają świadomości, że bardzo męski aktor, bardzo kobieca piosenkarka itd. etc. są homo.

Stereotypy.
Znów stereotypy.
Zniewieściały mężczyzna i babochłop.
Oto, co widzi większość Polaków, gdy pomyśli o homoseksualistach.

Niech się dowiedzą, że w ich ulubionej drużynie gra gej. Niech mają świadomość, że tak bardzo kobieca aktorka jest homo.

Niech otworzą oczy.

Ja wiem, że pod tym względem mamy w Polsce średniowiecze, ale to się musi zmienić.

Być może nie dożyję wielkich zmian, ale chciałabym dożyć czasów, gdy nie będzie się piętnowanym i wytykanym palcem (pomijając pobicia...) za orientację seksualną."Nawet nie wiesz, co mówisz! Twój umysł zamiast racjonalizmem, epatuje urojeniami religijnymi z epok kamienia i brązu (mitologią chrześcijańską). Po drugie - film nie przedstawia pederastów, a gejów i lesbijki (osoby homoseksualne). Po trzecie - podłością i obrzydliwością jest homofobia, którą prezentujesz. Po czwarte - filmik opiera się na sprawdzonych faktach i wiedzy historycznej, jest nobilitujący dla wymienionych w nim osób. Po piąte - zalecam leczenie z homofobii i ucywilizowanie się." - Michal2KRK

I znów odniesienie do Religii... Oprócz tego zgadzam się.

PS Co się dzieje, że ludzie o Religii, o Kościele piszą i mówią, kiedy, między innymi, wchodzą na takie tematy? Nagle wszyscy stają się znawcami...

Raz jeszcze przytoczę słowa Papieża. A dokładniej: wstawię zdjęcie Jego słów.
Papiez.jpg
Nieważne zresztą kiedy, ważne jest coś innego. Cytat z http://jamniczek-pl.pinger.pl

Wydaje mi się, że od dawna było wiadomo, iż Wentworth Miller (znany z roli w "Prison Break" ) jest gejem.

WentworthMiller.jpg
 • awatar Giovannna: w Polsce chyba się jeszcze boją ludzi otwarcie przyznać że są gejami czy lesbijkami- niestety ludzie zaraz właśnei myślą stereotypowo, próbuja się naśmiewać itp. Mam bardzo wielui znajomych homoseksualistów i czasem opowiadaja mi jakie nieprzyjemnosci spotykaja je nawet ze strony "najbliższych" osób :/
 • awatar Giovannna: * ludzie :)
 • awatar pushthebutton: Zgadzam się, mówić by oswoić :) Żeby homoseksualista to nie był tylko ten wyuzdanie się poruszający na Paradzie Równości.
Pokaż wszystkie (10) ›
 

jamniczek-pl
 


Dodać link bez żadnego wpisu - przechodzi.

We wcześniejszej próbie dodania pisałam Wam, jakie perełki wyłowiłam, ale teraz postanowiłam, że pozostawię je w tajemnicy. Sonda nie jest długa, szybko się zapoznacie.

Jedną osobę, nie napiszę kogo, ale będzie wiedziała po obejrzeniu, materiał powinien zainteresować w sposób szczególny. ;)
Pokaż wszystkie (1) ›
 

jamniczek-pl
 
 • awatar Níðhöggr: Hm...
 • awatar jamnick: @Louve: moje wolne tłumaczenie: "Chciałabym wiedzieć, dlaczego w kulturze jest tak, że czujemy się bardziej komfortowo patrząc na dwóch mężczyzn trzymających pistolety a mniej na dwóch mężczyzn trzymających się za ręce."
 • awatar Absyntowa (Nibypraco: @Louve: No, to mnie nie lubisz. Broń mam w łapie dość często ;)
Pokaż wszystkie (18) ›
 

meade
 
Wpis tylko dla znajomych

Wpis tylko dla znajomych

 

jamniczek-pl
 
lesbo1.jpg

lesbo2.jpg

A dziewczyna z chatu "wstawiła" się za mną.

I w końcu się człowiek uspokoił. Pewnie poszedł dalej chlać "alboco".

A kolejny gracz homofobem nie jest.

Rosyjska ruletka.
 • awatar Obiektyw-NIEJ: @Anamara: Dobre pytanie... :/
 • awatar jamnick: 95% osób z którymi rozmawiam (o ile rozmawiamy) podczas gry przy stole jest w porządku. Na głównym dzieją się różne rzeczy i w te lepiej nie wnikać. A tu przedstawiłam Wam oszołoma pełną gębą.
Pokaż wszystkie (2) ›
 

jamniczek-pl
 
To żadnego sensu nie przyniesie a tylko ciśnienie mi (bardziej) skoczy.

www.joemonster.org/(…)Najlepsza_anty_reklama_legali…

Cieszą mnie wypowiedzi niektórych osób, a dzięki jednej z nich część może zapoznać się z artykułem "Dzieci gejów mają lepiej" -> www.focus.pl/(…)1…

"Dzieci homoseksualnych rodziców są bardziej empatyczne, otwarte i przebojowe niż ich rówieśnicy (...)

Według danych Kampanii przeciwko Homofobii w Polsce w jednopłciowych rodzinach wychowuje się około 50 tys. dzieci. „Większość to dzieci z poprzednich związków heteroseksualnych, w których jeden z rodziców ujawnił homoseksualną orientację.
Reszta to dzieci par lesbijek, poczęte przy pomocy zaprzyjaźnionego lub anonimowego dawcy nasienia. Do rzadkości należą pary gejów, którzy skorzystali z pomocy surogatki” – wylicza Agata Loewe, jedna z organizatorek odbywającego się od czterech lat Festiwalu Tęczowych Rodzin. W świadomości społecznej wychowywanie dzieci przez homoseksualistów to ciągle temat tabu, równia pochyła, prowadząca dzieci do nieuchronnego homoseksualizmu i patologii, od narkomanii i przestępczości po nerwice i inne zaburzenia psychiczne. Tymczasem w świecie nauki nie brakuje publikacji pokazujących, że konfiguracje rodzinne, tworzone przez pary jednopłciowe, to nowa jakość, wcale nie gorsza, lecz inna."

Na zdjęciu: Ricky Martin i synowie: Valentino oraz Mat.
Ricky-Martin.jpeg


___

Pies, kot czy inne zwierzę kochać cię będzie niezależnie od tego z kim chodzisz za rękę i czy śpi "w nogach" dwóch mężczyzn czy dwóch kobiet.
Ludzie zrobili z tego tragedię.
 • awatar Makidu: po przeczytaniu paru komentarzy zaprzestalam czytac dalej :/
 • awatar jamnick: @Makidu: Więc właśnie. A ja, wyobraź sobie, przebrnęłam.
 • awatar Makidu: @jamnick: cudnie to podsumowalas i gif.. :D
Pokaż wszystkie (16) ›
 

jamniczek-pl
 
Weszłam do pokoju na chwilę i słyszę jak mówi, że "pięć procent", że "na peryferie"...

Mama patrzy na mnie po czym palcem wskazującym pokazuje nieznany kierunek i (żartobliwie, oczywiście, gdyby dla kogoś to nie było jasne): "Na peryferie!"

Schyliłam głowę, opuściłam ramiona, cała w ogóle się opuściłam i pokój również opuściłam.

Później się śmiałam.

I jeszcze kilka razy wchodzę do pokoju, na co Mama: "Jakiś element mi tu wchodzi, na głowę mi wchodzi!" etc.

Żarty żartami, ale...
 • awatar Makidu: Ty Elemencie >:D
 • awatar jamnick: @Makidu: O tak, jestem Elementem. :] Wg niektórych nie nadającym się do niczego elementem, którego należałoby, zapewne, najlepiej, wyeliminować. Co za ludzie.
 • awatar Makidu: @jamnick: ale filozoficznie spogladajac.. bez elementow nie byloby calosci :)
Pokaż wszystkie (6) ›
 

jamniczek-pl
 
 • awatar AngelsDream: Jeśli mogę stwierdzić, że to walentynka, to jest to wyjątkowo urocza walentynka, tak! <3
 • awatar jamnick: @AngelsDream: Niech będzie, że to walentynka ode mnie dla Ciebie. &-)
 • awatar Giovannna: alez całuśnie aż sama zapragnęłam tak się rzucic na malża :D
Pokaż wszystkie (6) ›
 

jamniczek-pl
 
 • awatar Haniya: dopiero przeczytalam tamtą dusykusje i a propos twojego zdjecia pieska na zjeżdżalni czyli twojej miny to swojego czasu jako elo małolata czyli jako mniej wiecej w wieku osiemnastu-dziwietnastu lat bardzo "mocno' bujałam się z towarzystwem homoseksualnym muszę powiedziec, ze jest to towarzystwo wyjątkowo NIETOLERANCYJNE az boleśnie nietolerancyjne hermetyczne, zamknięte środowisko hetero, szczegolnie mężczyzn traktujące jak wrogów numer jeden ok, nie uogólniam, jestem ze stolicy, moze to specyfika tych ludzi co do toro czy utopii chodzili jak sie spytasz dlaczego-bylam platonicznie w geju zakochana i młodzienczą naiwnością sadzilam, ze cos z tego może jednak byc nie mowie, ze Ty, ale ci ludzie co ja znalam to momentami byl dramat wiec nie wiem skad ta mina jak zgaduje, zdziwienia ok, moze przez te lata cos sie zmienilo, ale tamte chwile wspominam jak najgorzej nigdy wiecej TORO, niech sie sami w swoim gronie bawią:) ale wtedy błysła mi myśl, ze skoro tak to skąd te roszczenia?
 • awatar Haniya: dodam tylko, ze ja nie mam nic do homoseksualistów (samych w sobie, bo o zakladaniu rodziny przez pare gejów sie nie wypowiadam, za malo znam temat) ale sama na wlasnej skórze sie przekonalam, ze nie do konca geje czy lesbijki sa tak tolerancyjne jak sie kreują, oczywiscie mowie o tych ludziach, ktorych poznalam i tez nie wszystkich cholera, jest za pozno i ja za bardzo po piwie, wiec juz nic nie mowie, bo sie zamotam
 • awatar jamnick: @Haniya: Rozumiem Cię. Tak, w pewnych kręgach jest to hermetyczne środowisko... z którym nigdy nie zacieśniałam więzi. Przyglądałam się - jak to mam w zwyczaju. I wtedy poznałam wielu ludzi. Świetnych. Poznałam... różnych ludzi. Pisałam już nie raz, ale muszę podkreślić: nigdy nie byłam na żadnym marszu (chociaż wiem, że są osoby dobre, do rany przyłóż, które były), nie noszę korali, koszulek, zapinek czy jak to tam się zwie etc. z tęczą. Więcej. Zastanawia mnie, czemu miałabym być dumna z tego, że jestem les? A tak wiele osób pisze, mówi. Jak widzisz jestem odcięta od świata. A już na pewno światka homoseksualnego. Znam homoseksualistów jako nie "część zbioru", ale odrębne jednostki. I dlatego tym bardziej dotkliwe dla mnie są uwagi, które zostały przedstawione. Boli, po prostu.
Pokaż wszystkie (15) ›
 

jamniczek-pl
 
 • awatar jamnick: @Louve: Niestety to nie jest zabawne.
 • awatar jamnick: Przezroczysta: "Z przykrością stwierdzam, że powinno się ją zamknąć w zakładziezamkniętym" Zaczęłam się chichrać, po prostu. :D
Pokaż wszystkie (2) ›
 

jamniczek-pl
 
 • awatar AngelsDream: Widzę, że J2 Cię chwycili. :D
 • awatar jamnick: @AngelsDream: Nie, nie. ;) Jeden odcinek widziałam, jeżeli mi się coś nie pomyliło to będzie w czwartek... albo dziś. Poczucie humoru tutaj jest dobre. :) A nie, stój. Chyba teraz zamiast Nie z tego świata nadają inny serial. Trza się zorientować.
 • awatar AngelsDream: @Pandorcia: Uwaga! Uświadamiam: obaj panowie mają żony i dzieci. Grają w jednym serialu od wielu lat, przyjaźnią się, a ponieważ ich bohaterowie, choć są braćmi, są czasem brani za parę... To panowie Jensen i Jared się z tego na wesoło nabijają. Dziękuję za uwagę.
Pokaż wszystkie (19) ›
 

jamniczek-pl
 
jamniczek-pl.pinger.pl/m/17072812 - *komentarze*

ChristaHillhouse1.jpg

ChristaHillhouse_2.jpg


I, uwaga, gdyby ktoś miał wątpliwości ;):
ChristaHillhouse2.gif

____________

Ma FB.
Napisałam. :)

_____________

“This was the first Top-40 hit by an *openly lesbian* group (somehow the Indigo Girls never got higher than #52). 4 Non Blondes started in San Francisco in 1989 and gained traction at a time when record companies were looking for authentic female rockers who could translate to the Pop realm.”"Perry not only picked up her wide range in music appreciation from her family, but also her inspiration to make a stab at playing music. As she recalled in a February 2000 interview in *Lesbian News* , 'My family, they are definitely not an ordinary family.… My brother played guitar. I’d spy on him, listen, and try to figure out what he was playing. Then I’d mimic and play what he did. Once I got older, I tried to play everything.'

Read more: www.answers.com/topic/linda-perry#ixzz2ISRAS7pC"

Dwa różne źródła.
 • awatar Makidu: czy teraz juz zawsze bedzie tak, ze bede lesbijki kojarzyc z muh-muh ^^??
 • awatar jamnick: @Makidu: muh-muh to u Was krowa, tak? :] Jak nie furgujące to muh-muh, Makidu, może Ty jednak coś bierzesz tylko się nie przyznajesz? ;>
 • awatar Makidu: @jamnick: nie no generalnie krowa to Kuh, ale krowy robia muuuuu, wiec jest to dla mnie muh-muh, bo tak tez po niemiecku nazywaja sie te cukierki, Krowki ^^ (dokladniej nazywaja sie muh-muhs) www.kuhseite.de/(…)original-sahne-muh-muhs-bonbon.j…
Pokaż wszystkie (15) ›